U14 o víkendu dvakrát venku

Žáci U14 odehráli o víkendu další dva zápasy žákovské ligy, tentokráte venku proti Prostějovu a SAM BŠM Brno. V sobotu v divoké přestřelce podlehli Prostějovu, zatímco v neděli zvítězili košem v poslední vteřině v Brně.

Sobotní zápas na horké půdě prostějovských Orlů se nesl ve znamení střeleckých hodů na obou stranách. Rychlý basketbal, téměř bez obran přinesl vysoké skóre od obou mančaftů. Od počátku jsme měli malinko navrch, když se nám dařilo porážet 1na1 a skórovat jednoduché koše. Spousta nevynucených ztrát v prvním poločase však soupeře držela na dostřel. Hra, v našem podání velmi nervózní, plynula ve stylu koš za koš a po druhé čtvrtině svítilo na tabuli skóre 44:50 v náš prospěch. Ve třetí čtvrtce jsme, však úplně vypadli z rytmu. Zejména pak v druhé polovině 3Q jsme nebyli schopni ubránit, doskočit či místy jen převézt míč přes půlku. Nasazení a obětavost, důraz a ochota běhat do rychlých protiútoků se z naší hry bohužel vytratila. Obrovské nedostatky v obraně, nepozornost a doslova alibismus („jen abych něco nepo…“) darovali soupeři třetí kvartu v poměru 35:20 a dovolili mu tak překlopit misky vah utkání na svou stranu. Jako bychom se snažili zastavit rozjetou lokomotivu pohodlným měkkým polštářem. Kontakt – pro nás zakázané slovo. Sebrat míč na doskoku – „však ho vezme někdo jinej“. Rytmus hry – připomínající „olomoucké kolo“ stojící letos na Tržnici, furt stejně pomalu. Létající Hanáci, honící se za bloky místo zastavení útočníka. Postavit se do cesty či dokonce vzít průraz – nereálný.
Za pozitivum můžeme brát vzdor v poslední čtvrtině. Utkání jsme nezabalili a bojovali až do konce. Když už se nám však podařilo rozhýbat nohy, odbránit a valit rychle dopředu a naše družstvo se chytalo nádechu…, přidusili nás nedané šoupáky a bodové příležitosti, kterých jsme měli na dorovnání skóre hromadu. Po závěrečné siréně na tabuli svítilo 106:93 pro domácí. Zápas jsme si prohráli v hlavách, kdy nejvíce zamrzí, že soupeř byl v atributech nasazení a přístupu lepší a zodpovědnější než my a zaslouženě zvítězil. Je potřeba se z porážky poučit a přidat procenta úsilí v každém tréninku i zápase. Protože býti „na hrušce“ neznamená, že plody naší práce budou padat do košíku sami – větev se vždycky prolomí…, lepší je stát nohama na zemi a sbírat jednu hrušku po druhé s pílí a pokorou.

BCM Orli Prostějov – SK UP BCM Olomouc 106:93 (18:23, 44:50, 79:70)

V neděli jsme pak zavítali na palubovku SAM BŠM Brno. Odveta z našeho letos prvního utkání v ŽL předpovídala vyrovnaný boj. Oproti sobotě byli domácí mírnými favority a společně s kultivovanějším  domácím publikem, nám možná i to nesvazovalo nohy a hráli jsme více v klidu než-li den předchozí. Oproti sobotnímu utkání byl podstatný rozdíl také v nasazení. V mnohem lepším agresivním a rychlejším pojetí jsme se prezentovali od počátku zápasu. Do poločasu měl soupeř mírně navrch, ale díky týmové zodpovědné hře jsme se drželi zuby nehty na dostřel. Po změně stran jsme měli povedenou šňůru 8:2, kterou jsme se dostali poprvé do vedení. To se nám podařilo do konce čtvrtiny navýšit na rozdíl 9 bodů. V poslední desíti minutovce se soupeř mocně dotahoval. Výpadky v obraně i zúžení hráčské rotace, z toho pramenící vysychající fyzický fond našich borců dovolili soupeři vrátit se do zápasu. V poslední minutě se nám bohužel nedařilo proměňovat trestné hody. Věc nevídaná se přihodila zhruba 30 sekund před koncem za stavu +3 pro nás. Podat míč na první šestku, nechat vystřelit a v momentě kdy míč letí a propadá obroučkou písknout do píšťalky. Koš neplatí. Proč? Domácí neměli vystřídáno. Aha (?). A když se daří…, naším laxním ne-doskokem dovolíme soupeři vystřelit ještě jednu trojku, která propadá síťkou a tři vteřiny před koncem vyrovnává skóre. Schyluje se k prodloužení…2,6 vteřiny před klaksonem základní hrací doby po timeoutu vyhazujeme na polovině soupeře s šancí na poslední útok. I s trochou štěstí nájezdem v těžké pozici rozhoduje M. Čank utkání buzzer-beaterem.
Za bojovnost, nasazení a odhodlání celého mančaftu si zaslouženě vezeme z Brna vítězství. Velký kredit jde jak našim mladším 07, 08, kteří táhli družstvo bodově či velmi dobře obranně tak i našim pardálům 06, kteří tunili muziku pod oběma koši a nedávali soupeřům nic zadarmo. Velkým zdviženým ukazováčkem však byla opět naše obrana/neobrana, která dovolila domácím 91 bodů a přinesla tak druhé víkendové střelecké hody.

SAM BŠM Brno – SK UP BCM Olomouc 91:93 (26:21, 49:50, 62:71)

Na závěr musím poděkovat našim rodičům, kteří nám opět zajistili perfektní servis a pomoc s dopravou. Slušně naše hráče povzbuzovali a pevně věřím že si oba víkendové zápasy plné emoci užili. Díky moc, bez vás by to nešlo 🙂