O nás

Basketbalové centrum mládeže Olomouc, BCM, je dlouholetý úspěšný basketbalový oddíl, který nepřetržitě od svého založení v r. 1993 pokračuje v tradici sportovní výchovy mládeže bývalé Dukly Olomouc, odkud se v začátcích rekrutovala většina jeho trenérů a hráčů. Stará se o všechny věkové kategorie chlapců od prvních tříd ZŠ po hráče na středních školách. Jeho přípravky lze najít na celém území města Olomouce. Věříme, že tu svou nejbližší spádovou si najdete i Vy a Váš syn.

Smyslem naší činnosti je poskytnout dětem kvalitní náplň volného času a pohybový rozvoj pod vedením kvalifikovaných zkušených trenérů, umožnit jim sportovní vyžití včetně účasti v organizovaných soutěžích od základních stupňů ve svých přípravkách až po vrcholovou etapu v juniorském věku.
BCM patřilo v období 1994-2006 mezi absolutní špičku v republice umístěními v juniorských soutěžích a počtem předávaných hráčů do nejvyšších soutěží včetně národních týmů ČR. Po reorganizaci a zaměření na mladší kategorie v této tradici dále pokračujeme v jiných formách.
BCM je organizačně samostatný subjekt v úzké spolupráci se Sportovním klubem Univerzity Palackého, kde účinkují jeho juniorské týmy s přesahem do seniorských týmů 1.ligy mužů. Počet, kvalita a zkušenosti trenérů BCM zaručují odborné vedení chlapců s adekvátním přístupem vzhledem k jejich věku a jejich dalšímu rozvoji. Basketbal a jeho všestrannost může být to pravé vyústění pro Vaše dítě nebo také dobrá přestupní stanice pro další sport.

Filozofie našeho trénování
Chcete-li ze svého syna mistra světa, nedávejte ho k nám. Chcete-li se radovat z jeho medailí v žákovském věku, jste úplně jinde. Chcete-li mít ze syna správně „otřískaného“ kluka s dobrou kondicí, který chytne míč, nezlomí se při kotoulu a zažije hory legrace v partě vrstevníků, pak jste na správné adrese.
Buďme upřímní a nelžeme si – doba je jiná a i my se jí musíme přizpůsobovat. Jako kluci jsme v létě dali dvě a dvě tašky na stranu a hráli fotbal před domem, dokud se nesetmělo nebo nebylo slyšet, „Domů!“. Podobně v zimě se dávaly hokejky na hromadu, rozházely jedna-tam-druhá-tam a šel se mydlit hokej. A k tomu „přehazka“ přes sušáky a někdy s holkama vyvolávka a další a další hry. Aniž by kdo co zkoumal, tak to byl skvělý všestranný trénink přiměřený věku s obecnými základy dovedností. Nikdo do toho nekecal, běhalo se a „makalo“, motivace byla jasně daná, nikdo nechtěl prohrát, a tak počet skoků a dopadů, hodů, kopů a chytání byl vyšší než v dnešním řízeném trénování.

Za okolností a možností současné generace a také, možná ještě více, jejich rodičů (!), se jako trenéři mládeže snažíme vytvářet optimální podmínky pro pohybové základy kluků a jejich další rozvoj. Proto u nás najdete široké zastoupení různých sportů a pohybových činností. Ano, děláme basketbal, ale právě kvůli obecné tendenci ubývání motorických podnětů a rozmanitosti pohybových odpovědí u nás budou děti hrát různé sporty a zvládat pestré pohybové činnosti. Atletiku a základní gymnastiku, ovládat švihadlo, dělat techniku i kondici a především míčové hry pro své dovednostní a soutěživě participační náboj.

Nečekejte rychlé výhry v horizontu pěti roků, aby se ten „váš“ tým mohl fotit na stupních vítězů žákovských mistrovství. K tomu se čistě technicky vedle brzké selekce z velkých náborů dají využít prostředky, které vedou rychle k cíli. Problém pak nastává v jeho dalším vývoji, kdy chlapec se svou omezenou, specifickou množinou dovedností a pohybů nemůže konkurovat hráčům, kteří šli relativně pomalou postupnou cestou a jsou na tom pak kondičně a dovednostně lépe, dokáží se prosadit a většinou je to i více baví.