Dvakrát konečně! A začít konečně pracovat… 10.2.2018

 Konečně se borcům podařilo porazit někoho ze silnějších týmů nad sebou a KONEČNĚ se do jejich projevu začaly vkrádat prvky opravdového basketbalu. Obrana na nohách s rukou nahoru proti střelci a bez vyskakování na každou fintu, jednou se zdařila i 2. rotace proti proniknutému útočníkovi a rovněž i dynamičtější prorážení prvního obranného bloku při zahajování rychlého protiútoku. „Hoď a běž“ a záměrné braní na záda již měly být zvládnuté, leč zaplaťbůh za první vlaštovky i zde.

NH Ostrava : UP-BCM Olomouc       71 : 72 (20:17, 18:16, 10:14, 23:25)

Body: Dohnal 29-18/9, Navrátil K. 15-3/1, Navrátil P. 8-1/0, Hepnar 8, Martínek 7-2/0 (1), Myška D., Peštuka 2, Lutovský 1-2/1, Peštuka 0.

TH 28/11 = 39 %                      F- 8                  Trojky: 1

BK Opava : UP-BCM Olomouc          48 : 63 (18:17, 6:16, 7:10, 17:20)

Body: Dohnal 18-2/2, Grunta 13-4/1, Navrátil K. 12-3/2, Navrátil P. 6-6/0, Martínek 6, Myška D. 4, Peštuka 2-2/0, Hepnar 2, Myška J., Lutovský 0.

TH 17/5 = 29 %                       F- 23                Trojky: 0

Pravda je samozřejmě vždy „somewhere out there“. Bylo by naivní a navýsost škodlivé si lhát do vlastní kapsy, jaké jsme dosáhli megavýhry, stejně tak jako výkon družstva v uplynulém víkendu, v sobotu na Nové Huti zvlášť, nelze snižovat. S výhrami se totiž vůbec nemohlo počítat. Oba soupeři nám na podzim u nich i u nás doma dali pěknou „čočku“ a hlavně basketbalově byli o moc před námi. Karty  se obrátily, využili jsme momentálních podmínek i výškové převahy, což je v basketbale velká zbraň.

V Ostravě to byla bitva doslova do posledních vteřin a muselo se hrát „na krev“ ve zúžené sestavě. V Opavě jsme měli znatelněji navrch již do poločasu, a i s častějším střídáním už náskok neprohospodařili. Nová Huť byla z obou soupeřů tentokrát silnějším rivalem. Zpočátku však utkání vzala poměrně zlehka, čímž se jí nepodařilo výrazněji utrhnout a pro nás naděje žila i po poločase. Ve třetí kvartě se lámal chleba a zde nelze nevypíchnout mimořádný Dohnalův výkon i s překonaným infarktovým okamžikem 6 neproměněných TH za sebou. Osa Martínek coby vládce na obranném doskoku a Dohnal pro vyvezení míče a skórování včetně „řezničiny“ pod košem (18 TH celkem!) držela tým na remíze a ve 4. Q s probraným K. Navrátilem udržela koncovku v našich rukách, přestože si ji NH málem vzala nazpět. Vedení 68:59 pro nás 1:30 do konce ještě nebylo konečným razítkem pro výhru. Ostrava nás trestala v rychlém sledu postupně za nezvládnutý doskok, pak za nezvednutou paži proti trojce, za náš nesmyslně urychleně zakončený útok, a nakonec za nedobrání v obraně až na 71:72. Oba koučové bez time-outů, 6 s do závěru, výhoz k půlce a konec.

Opava byla výrazně nižší, a i když nás s menšími hráči pravidelně přehrávala na 1/1, pod košem jim nezbývalo většinou než se dívat, kam míč vyhodit ven – nahoru to prostě nešlo. Celkově věcí na pochvalu i na kritiku bylo více. Z té první várky bych hlavně vyzdvihl podíl více hráčů jak pro skórování, tak pro černou práci v obraně (P. Navrátil, Hepnar, v neděli Grunta). Desítky nevynucených přestupků typu kroky a nesmyslné, v panice zahozené přihrávky někam, či spíše nikam, bolely hlavně ve zlomových momentech, kdy jsme se mohli výrazněji od soupeřů odpoutávat. Neproměňované trestné hody byly veřejnou popravou vlastní aktivity při zakončení. Není pro soupeře výhodnější, aby nás jen faulovali, když jim hrozí tak málo? Kdo z hráčů po tréninku jde nastřílet alespoň 50 daných navrch? Slovní úleva „shit“ sama o sobě nepomůže. Chce to jít střílet navíc.

Tyto cenné výhry už byly zapotřebí, aby se nám lépe dýchalo a kluci pochopili, že bez určitých zásad a pravidel to prostě nepůjde a také aby se KONEČNĚ dalo už pořádně pracovat. Minulý týden byl z hlediska tréninkové práce velmi špatný. Soustředění na trénink a během tréninku zoufalé. Chování borců mezi sebou naprosto nepřijatelné, natožpak aby spolupracovali a dokázali se podpořit. Tady je zatím zakopaný klíč pro možný posun tohoto týmu nahoru –vzájemný respekt mezi sebou, přijetí týmových rolí a dodržování zásad chování, ze kterých pak může profitovat týmový výkon. Tedy KÁZEŇ, KÁZEŇ, KÁZEŇ.